For. Mari Bijou |
Wieża Eiffla, obok
Statuy Wolności i Wielkiego Muru Chińskiego, jest prawdopodobnie
najbardziej rozpoznawalną budowlą świata. Nie sposób jej nie odwiedzić,
zwiedzając Paryż.
Budowę Wieży zainicjowano z
okazji Wielkiej Wystawy Światowej, która miała upamiętniać 100 rocznicę
Rewolucji Francuskiej. Dodatkowo miała być ona widzialnym znakiem potęgi Francji i potwierdzać jej kulturalną hegemonię.
Wieża Eiffla nie od samego początku była
uznawana za dzieło godne szacunku i podziwu. Przez cały okres budowy,
aż do 1889 roku, w którym została oddana do użytku, wzbudzała liczne kontrowersje. Mieszkańcy Paryża,
przyzwyczajeni do kamienic i domów wybudowanych w tradycyjny sposób,
obawiali się tego „monstrum ze stali”. Ich obawy miały faktycznie
uzasadnienie – do tej pory nikt nie wybudował konstrukcji, która
składałaby się z aż 18 tysięcy żelaznych elementów. Do tego cała wieża
ma masę ponad 10 tysięcy ton. Postawiona jako
tymczasowa budowla, wieża ostatecznie została pozostawiona i obecnie
stanowi symbol Paryża tak bardzo nierozerwalny z miastem.
W godzinach wieczornych, o każdej pełnej godzinie do godziny 1 w nocy, odbywają się iluminacje. Tysiące turystów gromadzi się pod wieżą, by podziwiać budowlę błyszcząca tysiącami światełek.(...) Wieża Eiffla jest wysoka na 324 metry. Główną atrakcją przyciągającą turystów, jest wspaniały widok z trzech platform widokowych. Platforma pierwsza znajduje się na wysokości 57 metrów (można wejść na nią jedynie schodami), druga na 115 metrów, oraz trzecia, która stanowi główny punkt widokowy, znajduje się na 276 metrów. Na wieży funkcjonują dwa rodzaje wind: jedna kursuje od samego dołu do drugiej platformy, druga pomiędzy drugą a trzecią platformą.
Gustave Eiffel – wielki konstruktor
Urodzony w 1832 roku w Dijon w zamożnej rodzinie przemysłowców
pochodzenia niemieckiego. W szkole uczniem zbyt pilnym nie był, a
umiłowanie historii i literatury było dość dalekie od zainteresowań
technicznych i chemicznych Eiffla. Te ostatnie rozwijał w rodzimym Dijon
w laboratorium należącym do wuja.Młody Gustave nie dostał się na studia na najlepszej uczelni politechnicznej École Polytechnique. Ukończył wydział chemii École Centrale des Arts et Manufactures w Paryżu. Wiedza o właściwościach chemicznych materiałów przydała mu się w jego karierze zawodowej – pracownia projektowa Eiffla dała Francji i światu dzieła wybitne, znacznie wykraczające poza ramy epoki.
Stalowe koronkowe kolosy
Materiałem, który najbardziej lubił Eiffel była stal. Zanim zasłynął jako konstruktor kontrowersyjnej wieży na Polu Marsowym, projektował na zamówienie mosty, wiadukty oraz nowatorskie dworce kolejowe ze stalową fasadą. Słynna na świecie Statua Wolności stoi mocno dzięki stalowej wewnętrznej konstrukcji autorstwa pracowni Eiffla. Gustave Eiffel był także autorem projektu budowy kanału podmorskiego między Francją a wyspami brytyjskimi – projekt uznany wówczas za szaleństwo, sto lat później okazał się być możliwym do zrealizowania. Udane realizacje pomysłów Gustave Eiffla można spotkać w całej Francji oraz w Portugalii i na Węgrzech, a poza Europą w Ameryce południowej i w Azji.
W ażurowych konstrukcjach stalowych Eiffel zastosował nowatorskie rozwiązania, które zmieniły dotychczasową interpretację zasad aerodynamiki. Przy znacznym ciężarze charakterystycznym dla stali, konstrukcje Eiffla są lekkie, wysokie, przestrzenne i niezwykle wytrzymałe.
Ciekawostki o Wieży Eiffla
- Pod wpływem zimna wieża kurczy się nawet do 18 cm, a pod wpływem wiatru przechyla od pionu do 6 cm.
- Na trzeciej platformie – ponad 300 metrów nad ziemią – ukryto niewielki apartament, który służył niegdyś jako mieszkanie Gustawa Eiffela.
- Wieża przechodzi gruntowne czyszczenie co 7 lat.(...)
- (zrodlo: https://zwiedzamyparyz.pl/zabytki-paryza/wieza-eiffla
Fot. Mari Bijou |
For. Mari Bijou |
Fot. Mari Bijou |
Fot. Mari Bijou |
Fot. Mari Bijou |
Fot. Mari Bijou |
Fot. Mari Bijou |
Łuk Triumfalny (fr. Arc de triomphe, Arc de triomphe de l’Étoile) – pomnik stojący na place Charles-de-Gaulle (placu Charles’a de Gaulle’a) w Paryżu (dawniej place de l’Étoile, plac Gwiazdy). Znajduje się w 8. dzielnicy, na zachodnim skraju Pól Elizejskich (Avenue des Champs-Élysées). Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.
<wikipedia>
Fot. Mari Bijou |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz