24 marca 2021

Kuyén - bogini Księżyca w kulturze ludy Mapuche















 Kuyén. Uosobienie Księżyca w kulturze ludu Mapuche zamieszkujących Chile i Argentynę.

Watercolor painting on canson 300g/m2 19x24cm paper, varnished, 25€ + shipping
.
Mapuche, Araucans (Spanish: araucanos, mapuches) - a South American Indian tribe, inhabiting the south-central areas of Chile and south-west Argentina. The Araukans themselves call themselves Mapuche, which literally means "People of the Earth". These tribes lived in pre-Columbian times south of the Inca territories in what is today Chile.
.
Kuyén. La personnification de la lune dans la culture du peuple mapuche vivant au Chili et en Argentine.
 .
 Aquarelle sur papier canson 300g / m2 19x24cm, varnished 
 25 € + frais de port

 La légende raconte que Kuyén, qui est la personnification de la Lune et règne également sur les lacs et les océans de la Terre, est choisie pour être l'épouse d'Antu, le dieu du soleil.
 On dit que lorsqu'il l'a choisie comme épouse, ce fait a suscité l'envie des autres stars, qui s'est soldée par une guerre. Vers la fin de la guerre, Antu a puni les rebelles et les étoiles ont atténué leur éblouissement, de sorte que la lumière la plus brillante de la nuit est

Indiański pióropusz






  Watercolor painting on canson 300g/m2 19x24cm 
Akwarela na papierze canson 300g/m2 19x24cm 

Zawsze fascynowały mnie piękne i efektowne pióropusze Indiańskie. Poniżej znalazłam profesjonalny opis symboliki tych pięknych pióropuszy. 

.
.
⬇️ Za:  ajdacho.pl ⬇️

Indiański pióropusz


Mało kto wie, że jedną z cech stroju koczowników indiańskich była…. nagość. Wojownicy zazwyczaj walczyli ubrani jedynie w przepaski na biodrach wykonane zwykle ze skóry. Przed walką nakładali amulety, malowali twarze i ciało. Te rytuały miały zapewnić im niewidzialność i ochronić się przed ciosami. Włosy obwiązywali opaskami lub kaskami z jeleniej skóry ozdobionymi piórami. Na nogach mieli mokasyny sięgające kolan. Ważnym okazjonalnym elementem stroju były także zdobne „koszule wojenne”. Symbolika ozdób na koszulach była bardzo bogata. Ozdobione były frędzlami, skórami czy nawet włosami, które symbolizowały jakieś znaczące dokonanie. Jednak to spektakularne pióropusze przychodzą na myśl jako pierwsze kiedy staramy się przywołać w pamięci strój Indianina. 
Warbonnet czyli pióropusz
Pióropusze czyli inaczej warbonnety posiadali jedynie wybitni wojownicy Ameryki Północnej. To nakrycie głowy miało znaczenie religijne i uznawane było za talizman ochronny. Każde plemię posiadało własny, wyróżniający się wielkością i zdobieniami rodzaj pióropusza. Bardzo ciekawy jest sposób otrzymania pióropusza oraz symbolika poszczególnych piór. U plemion północnoamerykańskich pióropusz był zgodnie proponowany mężczyźnie przez całą społeczność. Wybraniec siadał wtedy przed radą starszych przy udziale całego plemienia i opowiadał o przynajmniej 30 czynach życia, które świadczyły o jego męstwie, bohaterstwie i oddaniu wspólnocie. Każdy czyn musiał być potwierdzony przez świadków. Podkoloryzowanie swoich dokonań lub brak skromności mogły skutkować utratą szansy na honor, którym dla Indianina był pióropusz. Kobiety wplatały pióra w pióropusz po każdej opowiedzianej historii. Na początku pióropusz był krótki, jednak każdy szlachetny czyn powodował uzupełnienie kolejnego rzędu warbonnetu o kolejne wplecione równomiernie po obu stronach pióra. Pióra barwiono na różne kolory lub też w szczególny sposób przycinano. Każdy odcień lub nacięcie miały swoje znaczenie i miało symbolizować konkretny akt odwagi, ale tak szczegółowe informacje będą zapewne interesujące dla osób, które pasjonują się tą wyjątkową kulturą.

Pióra w pióropuszu - symbolika
Wykorzystane w pióropuszu pióra reprezentowały dokonania osoby, która go nosiła. Indianin każde pióro w pióropuszu dostawał jako nagrodę za wyjątkowy akt odwagi, waleczności bądź empatii. Najokazalsze były atrybutem najsłynniejszych wojowników i wodzów plemion. Te spektakularne nakrycia głowy ozdabiane były piórami orłów, jastrzębi, indyków, czapli i żurawi. Pióropusze bardziej wyszukane, sporządzane z piór różnorakich ptaków tropikalnych, nosili Indianie plemion 

Ameryki Środkowej (Aztekowie, Majowie) i Południowej (Inkowie i różne plemiona brazylijskie). Pióra stanowiły niezwykle ważny element sakralny dla Indian. Nawet samo orle pióro wetknięte we włosy znaczyło dokonanie przez niego czegoś bohaterskiego. Znaczenie miało nawet ułożenie pióra we włosach. 

Pióra orle, a ochrona ptaków
Ciekawostką jest to, że w 2012 roku amerykański rząd wydał dyrektywę, zgodnie z którą Indianie nie są obecnie karani za noszenie orlich piór, ani za ich zbieranie. Warunkiem jest nie naruszanie spokoju ptaków i korzystanie jedynie ze znalezionych piór.
Zgodnie z amerykańskim, ale także polskim prawem o ochronie prawnej niektórych gatunków ptactwa zabrania się nie tylko zbierania i zabijania wybranych ptaków, ale również posiadania ich części. Przez wiele lat Indianie nie mogli zbierać w swoich rezerwatach piór, które straciły orły. Dla wszystkich istniejących nadal - ponad 500 plemion indiańskich wspólne jest traktowanie orła jako ptaka kultowego. Pióra są niezmiennie elementem sakralnym tradycji religijnych i kulturowych Indian co kilka lat temu uwzględnił Amerykański Departament Stanu.

Bibliografia 
• Bruce Grant: Concise Encyclopedia of the American Indian. New York: Wings Books, 2000. ISBN 0-517-69310-0.

22 marca 2021

Medusa-grecka bogini,najmlodsza z Gorgon



 








And this is how another watercolor was created. 
Medusa Watercolor on canson paper 300g / m2 19x24cm. 
Idea from pinterest 


Według mitologii greckiej bogini Meduza oddała się Posejdonowi w świątyni Ateny.  Jej niesławny czyn został uznany za profanację i zamienił się w potwora, którego wzrok zamienia się w głaz.  Medusa to niebezpieczna i sprytna postać.  Jej historia to tragiczna historia.  Piękno, które posiadała od dnia narodzin, przyniosło jej nieszczęście niezależnie od jej woli.  Stała się zabawką w grach między bóstwami.  Porzucona jako potworność zupełnie niepodobna do człowieka i ostatecznie zamordowana za to, czym się stała z winy innych.  W analogicznym sensie nikt nie rodzi się zły z urodzenia.

21 marca 2021

Kobieta Mapuche


Mapuche, Araucans (hiszp. Araucanos, Mapuches) - plemię indiańskie z Ameryki Południowej, zamieszkujące południowo-centralne regiony Chile i południowo-zachodniej Argentyny. Araukanie nazywają siebie Mapuche, co dosłownie oznacza „Lud Ziemi”. Plemiona te żyły w czasach prekolumbijskich na południe od terytoriów Inków, na terenie obecnego Chile.
 
Mapuche, Araucans (espagnol: araucanos, mapuches) - une tribu indienne d'Amérique du Sud, habitant les régions du centre-sud du Chili et du sud-ouest de l'Argentine.  Les Araukans se nomment eux-mêmes Mapuche, ce qui signifie littéralement «Peuple de la Terre».  Ces tribus vivaient à l'époque précolombienne au sud des territoires incas dans ce qui est aujourd'hui le Chili.
 .

19 marca 2021

Slavic lavender girl


 💜Portrecik akwarelowy na papierze canson 300g/m2 19x24cm. 💜


Miętowy łapacz snów


 Pastelowy łapacz snów w kolorach delikatnego różu i słodkiej mięty. 

Średnica koła 11 cm, długość łapacza około 40 cm.
W komplecie oryginalna zakładka do książki wykonana na papierze canson 300g/m2 5,5x24cm farbami akwarelowymi.


Dreamcatcher doll


 


Rok 2021 zaczął się u mnie bardzo twórczo i owocnie. Pomysłów tysiące, pracy mnóstwo i nie ma miejsca na nudę 😁 i tak oto powstał łapacz snów z oryginalnymi lalkami.

Lalki wykonane z drewna i włóczki. Średnica koła 12,5cm, długość łapacza około 50 cm. 



V jak vendetta


 Watercolor painting on canson 300g/m2 19x24cm 

Słowiańska bogini Dziewanna, tajemnicza mieszkanka Gajów

Dziewanna (łac. Dzewana), Ziewanna, Ziewonia, Ziewionja – czczona przez Słowian zachodnich bogini dzikiej przyrody, lasów, księżyca i łowów. W źródłach pierwszy raz wymieniona w XV wieku przez Jana Długosza, który porównał ją do rzymskiej bogini Diany.






 Po więcej na temat Dziewanny odsyłam Tutaj

6 marca 2021

Mandala denim, grain, gris, naturel, noir.


 



Récemment, j'ai essayé le nouveau papier PaintON avec des feuilles colorées. J'ai aimé l'effet du mandala blanc sur du papier coloré.


5 marca 2021

Aquarelle

 

 

Peinture à l'aquarelle.

Couleurs: bordeaux, vert sève, gris froid, jaune citron, outremer. Papier Canson 300g / m2 15,8x24cm, verni, signé.


Paysage forestier peint à l'aquarelle.  Papier Canson 300g / m2 15x21cm.
Leśny krajobraz malowany akwarelą. Papier canson 300g/m2 15x21cm.